Psychológ, Sociálny pracovník

Kedy je čas vyhľadať pomoc?

Staráme sa o svoje zdravie, jeme zdravé jedlo, dopĺňame vitamíny a prijímame tekutiny, sem tam si na niečom pomaškrtíme, niektorí z nás si zašportujú, venujeme sa koníčkom, chodíme do školy a učíme sa. Takto to za normálnych okolností vyzerá u väčšiny z nás. Keď niečo z toho prestane fungovať a začne sa kaziť, bolieť, takmer okamžite s tým niečo spravíme. Začne nás pobolievať zub? Objednáme sa k zubárovi. Nečakáme pokiaľ nám boľavý zub sám vypadne. Čosi nás škrabe v hrdle? Pre istotu si zalejeme zázvorový čaj s medom, cmúľame pastilky a nosíme šál. Nenecháme škrabanie v hrdle prejsť do dusivého kašľa, ktorý nám nedá v noci spať. V škole nerozumieme novému učivu? Poprosíme spolužiakov/rodičov/učiteľov, aby nám ho pomohli pochopiť. Nečakáme pokiaľ z daného predmetu prepadneme. Podobne by to malo byť aj s hľadaním pomoci v prípade, že sa necítime dobre psychicky. Keď nás takpovediac bolí duša.

Správny čas je vtedy, ak to, čo kedysi fungovalo takmer bez problémov, prestane fungovať alebo funguje inak.

Napríklad si na sebe všimneš, že sa ti pred písomkou trasú ruky, búši ti srdce a je ti na odpadnutie, hoc sa ti to týždeň dozadu nestávalo. Alebo sa ti ráno ťažko vstáva, nemáš chuť na aktivity, ktoré si obľuboval/a, do všetkého sa nútiš, aj keď to tak nezvyklo byť. Alebo naopak, možno sa ti v poslednom čase ťažko zaspáva a tvoja myseľ nie a nie vypnúť. Prestal/a si mať chuť do jedla, ani to najobľúbenejšie už nechceš. To sú len niektoré z príkladov, ktoré opisujú situácie, keď sa necítiš byť sám/sama sebou. Niekedy si to na sebe nevšimneš ako prvý/á, ale zbadá to tvoje okolie, niekedy to je naopak. Niekedy ťa trápi niečo, o čom vieš len ty; pohádaš sa s niekým, niekto ti ubližuje, využíva ťa, obťažuje ťa na internete, uráža ťa. Alebo sa necítiš dosť dobrý/á, ale naopak, cítiš sa byť neschopný/á, hlúpy/a, si na seba veľmi tvrdý/á. Z týchto dôvodov sa môžeš začať vyhýbať istým ľuďom (napr. prestaneš sa rozprávať s kamarátmi), miestam (napr. prestaneš chodiť do školy alebo obľúbené miesta)  a činnostiam (napr. prestaneš sa venovať koníčkom), čo ťa môže celkom obmedzovať v bežnom živote.

Lebo tak ako nás fyzická bolesť upozorňuje, že niečo nie je v poriadku, tak nám to dávajú vedieť aj pocity smútku, strachu, napätia, hnevu, sklamania, hanby, ľútosti, osamelosti.

Ak niektoré z nich prežívaš dlhodobo –  nech už sú spôsobené čímkoľvek – nečakaj kým, to bude horšie alebo to “samo” prejde. Vedz, že tak ako existuje na takmer každú otázku odpoveď, takmer na každé trápenie existuje riešenie. Sme tu pre teba, aby sme ho spoločne začali hľadať.

SME TU PRE TEBA

Každý pracovný deň od 8:00 do 20:00.

Telefonická poradňa

0907 401 749

Emailová poradňa

Skype

linkadeti

Pridaj komentár