Psychológ

Prvé sedenie u psychológa

Ak si v sebe našiel/našla odvahu a dohodol/dohodla si si stretnutie so svojím školským psychológom, je to prvý veľký krok k tomu, aby ti bolo o čosi ľahšie. Možno sa pýtaš, ako to na takom prvom stretnutí so psychológom vyzerá, či si máš niečo pripraviť, čo máš čakať.

Vo všeobecnosti platí, že ťa pravdepodobne neprivíta pán/pani v bielom plášti ako to býva u lekára.

Miestnosť, v ktorej napríklad taký školský psychológ pracuje, ti skôr pripomenie miesto na oddych, nie chladnú ambulanciu. Na úvod ťa psychológ môže poprosiť, aby si mu porozprával/a niečo o sebe, kam chodíš do školy, ako sa ti v nej darí, aké navštevuješ krúžky, čo máš rád/rada a čo zase nie. Opýta sa ťa aj na to, kto sa o teba stará – mama, otec, starí rodičia, vychovávateľ, a či máš aj súrodencov, s kým sa kamarátiš a podobne. Tu môžeš psychológovi porozprávať aké máš s nimi všetkými vzťahy a ako sa k tebe správajú. Neboj sa hovoriť aj o veciach, ktoré si ešte nikomu nepovedal/a. Všetko čo povieš psychológovi je dôverné. To znamená, že je to iba medzi vami dvoma. Sú iba tri prípady, kedy sa táto mlčanlivosť môže porušiť a to; keď si chceš ublížiť na zdraví, keď ti niekto ubližuje na zdraví, alebo ak chceš niekomu ublížiť ty.

Po tom, ako povieš niečo o sebe, sa ťa psychológ opýta na to, čo je dôvodom tvojej návštevy - či potrebuješ aby ťa niekto vypočul, chceš sa zveriť s niečím čo ťa trápi, potrebuješ oporu alebo čokoľvek iné, čo ti chýba.

Mnoho ľudí v tvojom veku sa necíti dobre vo svojej koži, má pocit, že nezapadá, že sa mu/jej nič nedarí, a že v ničom nie je dobrý/á, trápia ho známky, vzťahy alebo čokoľvek iné. Niekedy to ani sám/sama nemusíš vedieť pomenovať, len máš takú potrebu za niekým ísť – aj to psychológovi pokojne povedz. Spoločne sa dohodnete na vašej ďalšej spolupráci, či a ako často budete v kontakte.

Psychológ ti vie byť nápomocný v mnohých veciach, ale nedokáže ich urobiť za teba.

Nemá ani čarovný prútik, ktorým všetko vyrieši zo dňa na deň. Nevie ani predpovedať budúcnosť – čo sa stane ak urobíme to a to, a dokonca ani nevie čítať myšlienky. Vie ti ale venovať čas, pozornosť, vie ti načúvať, ozaj sa ťa bude snažiť pochopiť a urobí všetko pre to, aby ste spolu vymysleli niečo, čo ti bude najviac pomáhať. Je tiež v poriadku, ak si s psychológom “nesadneš”. Všetci sme ľudia. Niekto je nám sympatický viac, iný menej. To by však nemalo byť dôvodom na to, aby si na psychológov zanevrel/a. Niektorým ľuďom sa podarí nájsť osobu, pri ktorej sa cítia uvoľnene a bezpečne až na druhý či tretí raz.

Pokiaľ ešte nemáš 18 rokov, mal/a by si svojho zákonného zástupcu (najčastejšie je to rodič) informovať, že si sa za psychológom vybral/a.

Nie je to však nutné ak v rámci školského dňa počas prestávky ideš k školskému psychológovi napríklad iba raz, no ak sa chcete stretávať pravidelne, je aj tu potrebný informovaný súhlas. Miesto, ktoré môžeš kontaktovať bez informovania zákonného zástupcu aj keď nemáš 18 rokov, je napríklad naša Linka detskej dôvery, kde ti ponúkame telefonické, chatové a e-mailové poradenstvo.

SME TU PRE TEBA

Každý pracovný deň od 8:00 do 20:00.

Telefonická poradňa

0907 401 749

Emailová poradňa

Skype

linkadeti

Pridaj komentár