Psychológ

Nie je hanba požiadať o pomoc

“Nebuď slaboch!” “Čo som ja v tvojom veku zvládal…” “Aj ja som mal depky a pozri, tu som!”

Možno sa ti už niekedy stalo, že si mal/a pocit, akoby od teba tvoje okolie vyžadovalo viac ako dokážeš uniesť. Tlak na samostatnosť, dokazovanie svojej sily či výdrže môže byť veľmi vyčerpávajúce. A niekedy to nemusí byť ani naše okolie, kto na nás vyvíja tlak na podávanie výkonu, dosahovanie dokonalosti alebo samostatnosti. Áno, niekedy si tento náklad na seba nakladáme my sami. 

Stáva sa, že aj v prípade, že nás premôžu pocity smútku, osamelosti, úzkosti či dokonca depresívna nálada, volíme stratégiu výdrže. Veď predsa nepoznáš nikoho, kto by s takýmito vecami “obťažoval” svoje okolie. Tak prečo by si mal ty?

Požiadať niekoho o pomoc môže byť skutočne veľmi náročné.

Často  si myslíme/ sme presvedčení, že ak požiadam o pomoc, budem vyzerať ako slaboch. Vedz, že za slabocha Ťa v takom prípade označia iba tí, ktorí sú sami príliš slabí alebo sa boja prevziať zodpovednosť za riešenie svojich ťažkostí. Naopak, o pomoc žiadajú ľudia, ktorí v sebe dokážu nazbierať sebavedomie a vnútornú silu. Poukazuje to na tvoju cieľavedomosť – vieš pomenovať čo ťa ťaží a nebojíš sa s tým niečo urobiť.

Tiež sa ti môže zdať, že každý okolo teba sa má lepšie ako ty, žije si bezstarostný život a nič ho netrápi.

Opak je pravdou, nikto nežije bezstarostne. Skôr len o problémoch druhých ľudí nevieme, lebo sa o nich hanbia otvorene hovoriť. Práve ty im môžeš ísť príkladom, a ukázať, že nie sú samí. 

Niekedy máme pocit, že keď o pomoc žiadame, sme hlúpi alebo neschopní.

Cítiš sa rovnako aj keď ideš za automechanikom, aby ti vymenil pneumatiku, za elektrikárom, aby ti zapojil elektrinu, za zubárom, aby ti opravil zub či za kaderníkom, aby ti ostrihal vlasy? Asi nie.  Pri týchto profesionáloch si vieme bez problémov povedať, že vedia niečo lepšie ako my. Dokonca sme spokojnejší, že sme išli za odborníkom a nemuseli sme danú vec riešiť sami. Aj psychológ je takýmto odborníkom. Neopravuje síce elektrinu, zuby, ani dušu v kolese bicykla. Pomáha ti s bolesťou tej tvojej duše, ktorá práve prežíva veľké trápenie a smútok. Už minule sme písali o tom, že tú bolesť nevylieči za teba. Len ti s tým pomôže, aby si to nakoniec dokázal sám, pretože verí v tvoju vnútornú silu a odhodlanie. Tak čo, ešte stále si myslíš, že požiadať o pomoc je prejavom slabosti?

SME TU PRE TEBA

Každý pracovný deň od 8:00 do 20:00.

Telefonická poradňa

0907 401 749

Emailová poradňa

Skype

linkadeti

Pridaj komentár